Press "Enter" to skip to content

Do czego najpierw były wykorzystywane kinkiety?

Polskie określenie nie zdradza niczym rodowodu tej postaci oświetlenia, tradycyjnie umieszczonej na równych powierzchniach płaskich ścian.
Wywodzi się ona od nazwiska francuskiego farmaceuty Antoine Quinqueta, który wpadł na sposób ulepszenia reflektorów w latarniach morskich.

Śmiejące się dziecko

Autor: Brian Fagan
Źródło: http://www.flickr.com
kinkiety

Autor: Urbane Apartments
Źródło: http://www.flickr.com
Kinkiety oświetlały będące w stolicy Francji sceny teatralne, domy prywatne lub restauracje. Źródło światła otoczonego miękkim abażurem nadaje niezwykle przytulny nastrój i charakterystyczną nocną dramaturgię. Kolory oraz postać tkaniny abażuru ponadto ozdabia ścianę, tapetę albo kamień, na którym są powieszone. Aktualnie hermetyczne, odporne na wilgoć kinkiety oświetlają również elewacje różnorodnych domów, tworząc nocny pejzaż miasta efektowną, ciekawą grę świateł i ciemności.
Na rynku dostępne mamy wiele rodzajów takiego niezwykle ciekawego i przydatnego produktu. W pomieszczeniach prywatnych i komercyjnych kinkiety wieszamy najczęściej w holach, w przedpokojach oraz traktach komunikacyjnych, w których takt źródeł światła definiuje trasy przechodzenia. Znakomicie będą się sprawdzać również w dużych pokojach przeciętnych, punktowo oświetlając wyznaczone części wystroju wnętrza, przykładowo obrazy. Kinkiety obrazowe są wydzieloną kategorią takiego produktu, w którym źródło światła jest skierowane w dół.

Lampy w poziomej wykonanej z metalu osłonie na ruszającym się ramieniu wielokrotnie z tzw. ściemniaczem, który pozwala wyregulować moc światła, to niezwykle często wykorzystywany sposób na prezentację obrazów w domu. Tego typu lampy (lampy24.net – nowoczesne kinkiety) na ruszającym się wysięgniku, który pozwala na wyregulowanie kąta padania oświetlenia, są znakomitą lampką do czytania w sypialniach lub w pokoju dla dzieci.