Press "Enter" to skip to content

Szkło towarzyszy ludziom od wieków – jak sposób można je wykorzystać w tym momencie

Szkło towarzyszy ludziom od wielu lat, już w starożytnych czasach ludzie nauczyli się używać przezroczyste materiały wykonane z roztopionego zwykłego piasku. Typowym surowcem do produkcji szkła jest kwarcowy piasek, do jakiego dodaje się pewne substancje mające polepszyć jego właściwości.

Szklane naczynia

Autor: Emily Mathews
Źródło: http://www.flickr.com

Wszystkie składniki należy stopić w określonej temperaturze, a w dalszej kolejności powstałą płynną masę można uformować we właściwe kształty. Będą to na przykład tafle szklane, z których następnie wycina się szyby, szklanki oraz wiele innych przedmiotów, jakie można zobaczyć na co dzień w naszym otoczeniu. Dziś rodzajów szkła jest bardzo dużo, zależnie od dołożonych dodatków można uzyskać całkiem odmienne właściwości. Typowe szkło jest bardzo kruche i ostre, więc do jego obrabiania będzie potrzebne duże doświadczenie i odpowiednie przyrządy, takie jak na przykład przyssawki do szkła albo diamentowe noże do cięcia. Robota przy szkle jest trochę niebezpieczna, przy użytkowaniu także trzeba być ostrożnym, bo pęknięte tafle szklane mogą spowodować bolesne urazy.

Aby tafla szkła stała się bezpieczniejsza, można zatopić w niej siatkę z cienkiego drutu lub tworzywa sztucznego. Przez to tafla nawet przy pęknięciu nie rozpadnie się na dużą ilość kawałków, gdyż zatopiona siatka bardzo skutecznie przed czymś takim będzie ochraniała. Jeszcze większy poziom bezpieczeństwa będzie miało klejone szkło, w tej odmianie używa się specjalną przezroczystą folię umieszczoną między dwoma warstwami szkła.

Masz w planach uzyskać inne dane na omawiany temat? Na pewno notka z witryny (wphw.pl/blog/jak-oddzielic-salon-od-kuchni-sposoby-i-pomysly-na-zasloniecie-kuchni) również je posiada, zatem kliknij w to miejsce i poznaj je szczegółowo.

Przez to przedmioty wykonane takim sposobem są niezwykle bezpieczne, dlatego też używa się ich na przykład w szybach do aut.

Często używane w przemyśle samochodowym i budowlanym jest też hartowane szkło, o zwiększonej wytrzymałości mechanicznej. Produkuje się je przez rozgrzanie przedmiotu do odpowiedniej temperatury i szybkim ochłodzeniu. Z kolei tam, gdzie będzie występować wyższa temperatura, to znaczy w kuchniach elektrycznych oraz kominkach używane może być szkło ceramiczne Robax, dzięki wysokiej wytrzymałości na temperaturę nie będzie ono pękać w czasie codziennego użytkowania.

Comments are closed.