Press "Enter" to skip to content

Łyżka do butów: dawny wynalazek przydający się współcześnie

Łyżki do butów są wszechobecnym, ale i niewidocznym artykułem. Leżą w niemal każdym domu, bezgłośnie pomagając nam w wkładaniu butów. Widzi się je zazwyczaj dopiero wtedy, gdy się złamią lub gdzieś zagubią.

tekstylia

Autor: 準建築人手札網站 Forgemind ArchiMedia
Źródło: http://www.flickr.com
Można by zgadywać, że łyżka do butów jest udogodnieniem współczesnych czasów, kiedy lubimy wszystko usprawniać do granic możliwości i komfort jest jedną z ważnych wartości. Nie jest to jednak celna intuicja. Niewątpliwie przedmiot ten był używany już w średniowieczu. Tylko wyglądał inaczej, gdyż łyżki robiło się z rogów zwierząt. Do czasów dzisiejszych pamięć o tym jest zapisana w języku angielskim: „shoehorn” pochodzi od słów „shoe” (but) i „horn” (róg). Ale chociaż materiał zmienił się na przestrzeni stuleci, łyżka do butów w ogóle nie zmieniła swojej roli.
Zabezpiecza ona tylny brzeg buta przed zniszczeniem. Jest to ważne, bo buty są częścią ubioru łatwo ulegającą zniszczeniu, a przydeptywanie zapiętka i jego załamywanie jest pierwszym z „grzechów głównych” troski o obuwie.
Dla wielu ludzi jednak, to wygoda decyduje przy kupowaniu łyżki do butów. Nie chodzi tylko przez nasze lenistwo. Czasem wciśnięcie stopy w but jest niełatwym, choć niewątpliwie wykonalnym, zadaniem. Z tego powodu można sobie wybrać rodzaj łyżki do butów dokładnie tak, jak przy każdym teraźniejszym produkcie. Możemy kupić taki produkt, żeby pasował do rodzaju obuwia i potrzeb wszystkich domowników. Chodzi tu przede wszystkim o długość, bo łyżki mogą mierzyć od kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów. Te krótsze mają oczywiście minusy – mają niewielką przydatność przy wkładaniu butów z wysoką cholewką. I cały czas wymagają schylania się do wsuwaniu buta. To, z jakiego materiału łyżkę wykonano, ma chyba mniejsze znaczenie.

Plastikowa łyżka za kilka złotych wypełni swoją misję tak samo, jak markowa ze stali nierdzewnej.

Przejdź do serwisu twórcy (https://www.da-bud.pl/szklane-okladziny-scienne/), jeżeli zaciekawiły Cię wiadomości opracowane w naszym tekście. Tam wyszukasz o wiele więcej detali.

Być może będziemy musieli ją częściej zmieniać, ale czy jest to duży kłopot, gdy można ją kupić w większości sklepów obuwniczych?