Press "Enter" to skip to content

Jak zapewnić wygodę i praktyczność w mieszkaniu czyli jaką rolę pełni oświetlenie na co dzień.

Wielu ludzi projektując wnętrze swojego domu zapomina całkowicie o odpowiednim dopasowaniu źródeł światła. O lampach rzecz jasna nie zapominają, bo świeczek w obecnych czasach się już nie praktykuje, bardziej chodzi o to, że są one wieszane bez dokładnego rozplanowania. A przecież za pomocą światła można zrobić naprawdę interesujące rzeczy, i to nie tylko wizualne, ale również funkcjonalne.

Dzisiaj technicznych możliwości jest tak dużo, że da się przy ich pomocy wykonać niezwykle praktyczne i ciekawe rzeczy – o ile oczywiście ktoś będzie chciał zabrać się za to. Przez odpowiedni układ lamp da się nie tylko zapewnić odpowiednie walory użytkowe, ale także podkreślić i zaakcentować urodę wnętrza. Istotny będzie tutaj właściwy wybór lamp, na szczęście jest ich tak dużo, że raczej nie będzie kłopotów z wybraniem. W stylowych, klasycznych salonach doskonale będą wyglądać przykładowo lampy kryształowe nowoczesne, za to w nowocześnie urządzonym salonie dużo lepsze mogą być żyrandole ze szkła i stali.

lampy

Autor: Technolux
Źródło: Technolux

Dzisiaj odchodzi się od tradycyjnych pomysłów, w których w pomieszczeniu było tylko jedno górne źródło światła na rzecz punktowych świateł, które oświetlają nieduże jego fragmenty. Rozwiązania takie zaczyna się używać w większości pomieszczeń, gdyż jest to zwyczajnie wygodne i praktyczne. Przykładowo nowoczesne żyrandole łazienkowe składa się z górnej lampy, którą jest najczęściej plafon, oraz niedużej lampki oświetlającej otoczenie lustra.

Podobnie będzie w kuchniach – w nich również wykorzystuje się górną lampę, a obok niej dodatkowe lampki nad blatem roboczym oraz kuchenką. Podczas projektowania oświetlenia niezwykle ważny jest być wybór właściwych żarówek. Obecnie oświetlenie nowoczesne to w pierwszej kolejności diody LED – mają one coraz wszechstronniejsze zastosowanie, są oszczędne, ekologiczne i dają rzeczywiście sporo możliwości. Sprzedawane są zarówno w formie zwykłych żarówek, ale także taśm i listw, dzięki temu używać ich można tam, gdzie do tej pory nie było to możliwe.

Comments are closed.