Press "Enter" to skip to content

Jak powinna być wyposażona toaleta ogólnodostępna? O jakich kwestiach musimy pamiętać? Jakiego rodzaju kwestie są najważniejsze?

Jak powinna prezentować się toaleta publiczna i co musi w niej być? Te pytanie są najbardziej istotne podczas zaprojektowania tego typu miejsca? Musimy zdawać sobie sprawę, ażeby pamiętać o każdym aspekcie, ponieważ będzie on miał niebagatelny wpływ na wygodę i komfort wykorzystania tego typu toalety.

łazieka

Źródło: pixabay.com

Ludzie niestety dość często nie szanują tego typu ogólnodostępnych toalet, tak więc materiały wykorzystywane do urządzenia i wykończenia toalet publicznych powinny być trwałe oraz odporne na przejawy wandalizmu. Na rynku istnieje wiele ciekawych materiałów i spośród tej szerokiej oferty dobrze wybrać najbardziej odpowiednie do wykończenia określonych partii. Trzeba jak najbardziej zminimalizować niebezpieczeństwo upadku w łazience, tak więc z pewnością najlepsze są antypoślizgowe płytki ceramiczne, gres, lastryko albo kamień naturalny. Należy również mieć na uwadze, by wybrany materiał mógł wytrzymać przewidziane natężenie ruchu, powinien również być najprostszy w utrzymaniu. W tym miejscu koniecznie musimy zrezygnować z pomalowania ścian. Jest to na pewno niepraktyczne. W toaletach jest wilgoć, więc przede wszystkim musimy wystrzegać się materiałów łatwo chłonących wilgoć lub podatnych na korozję.

Ogólnie ściany muszą być czymś wyłożone, żeby różnego typu zachlapania nie wnikały w głąb, lecz były w stanie bez problemu spływać. Każda z toalet publicznych powinna być wyposażona w różnorodne udogodnienia, jak plastikowe suszarki do rąk – suszarka do rąk. Są coraz bardziej znane i świetnie się sprawdzają. Obowiązkowe są kosze na śmieci. Powinny znaleźć się w każdej damskiej i męskiej kabinie, dodatkowo należy je zlokalizować w sąsiedztwie umywalek. Coraz bardziej często spotyka się nakładki na sedes lub płyny do oczyszczania deski sedesowej. Chociaż spotyka się je najczęściej w damskich toaletach, to jednakowoż nie jest to regułą. W każdej z toalet publicznych powinny znaleźć się odświeżacze powietrza i środki dezynfekujące, do jakich najlepiej nadają się proste, nieskomplikowane plastikowe dozowniki mydła. Pierwsze eliminują nieprzyjemny zapach, drugie to podstawa higieny. Wielu projektantów zapomina o stanowisku do przewijania niemowląt, tak naprawdę jednak dzisiaj to w sumie powinno być normą. To bardzo duże udogodnienie, jakie powoduje, że toaleta staje się przyjazna dla rodziców. Jeszcze o innych kwestiach trzeba pamiętać, gdy projektujemy toaletę dla niepełnosprawnych.

Niezwykle istotne już na etapie projektowania albo przebudowy są drzwi wejściowe, ponieważ te do wc dla niepełnosprawnych muszą być szersze, aby użytkownik na wózku inwalidzkim był w stanie bez problemu dostać się do środka. Tego rodzaju toaleta powinna mieć również inną powierzchnię, która pozwala na manewrowanie wózkiem. Jednym z podstawowych wymogów jest takie usytuowanie umywalki, aby znajdowała się ona w zasięgu ręki z pozycji siedzącej, bez konieczności podnoszenia się z wózka. Kolejne ważne sprawy to umieszczenie uchwytów i poręczy dla niepełnosprawnych, które dają możliwość samodzielnego korzystania z toalety oraz lustra uchylnego. Wielkim udogodnieniem jest również montaż (montaż klimatyzacji zielona góra) bezdotykowych elementów wyposażenia, takiego rodzaju jak baterie umywalkowe, dozowniki mydła w płynie – plastikowe dozowniki na mydło i suszarki do rąk.