Press "Enter" to skip to content

Z jakiego powodu kawa jest tak popularnym napojem, jakie są podstawowe zasady przy jej paleniu.

Kawa jest razem z herbatą jednym z najpopularniejszych napojów, każdego dnia są wypijane na całym świecie ogromne ilości kubków. Serwuje się ją na dużo rozmaitych sposobów, w zasadzie w każdym rejonie preferuje się odmienne techniki jej parzenia i podawania. Obecnie na świecie popularne są dwa podstawowe rodzaje kawy, to znaczy Arabica i Robusta. Odmiany te różnią się wyglądem ziaren, Arabica posiada płaskie ziarna, nieco podłużne, za to Robusta jest mniejsza i bardziej owalna.

Zdecydowanie większa różnica jest w smaku, bez żadnego problemu mogą ją wyczuć nawet mniej wprawni kawosze. Przykładowo kawa kawa arabica arabica jest bardziej delikatna w smaku, czasami można w niej wyczuć delikatne albo korzenne nuty. Za to Robusta jest mniej delikatna, będzie smakować bardziej gorzko i cierpko. Jej cechą charakterystyczną będzie to, że posiada znacznie więcej kofeiny, przez co dużo lepiej pobudza. W sumie ciężko zdecydować, która z tych kaw będzie lepsza, jedni miłośnicy tego napoju będą lubili delikatną Arabicę a z kolei pozostałym bardziej będzie smakował ostrzejszy smak Robusty.

kawa

Autor: Segafredo Zanetti
Źródło: Segafredo Zanetti

Jednak w praktyce poza samym rodzajem ziaren bardzo duży wpływ na całościowy smak będzie miała metoda jej palenia. Pomimo pozorów to nie jest łatwa sprawa, palenie będzie wymagać sporego doświadczenia i odpowiedniego wyposażenia. Proces ten złożony jest z kilku etapów i w zależności od tego, jak zostaną przeprowadzone otrzymać można różnorodny aromat i smak. Podczas palenia zachodzi w ziarnach dużo procesów chemicznych, jakie uwalniają dużo eterycznych związków odpowiedzialnych za wyborny aromat i smak, jaki posiada kawa palona.

Duże firmy sprzedające kawę palą ją w sposób zautomatyzowany, w wielkich maszynach. Nie można powiedzieć, że taka właśnie kawa jest zła, lecz jest najczęściej przewidywalna, smak dopasowany będzie do oczekiwań większej części odbiorców. Jeżeli ktoś będzie chciał znaleźć coś naprawdę oryginalnego i dobrego, to ciekawym pomysłem może być jakaś nieduża palarnia kawy. W takich miejscach właściciele często lubią eksperymenty, dzięki czemu można trafić na naprawdę niezwykłe smaki.

Więcej na ten temat –