Press "Enter" to skip to content

Energooszczędne typy żarówek a barwa promieniowania świetlnego, które emitują.

Ludzkie oko jest tak skonstruowane, że najbardziej odpowiednim oświetleniem jest dla niego światło pochodzące od słońca. Lecz człowiek sporą część dnia spędza w rozmaitych pomieszczeniach, jakie przez większość czasu doświetlane bywają sztucznym światłem. Jakiś czas temu nie było wielkiego wyboru i zwykłe żarówki były jedynym możliwym źródła oświetlenia. Sterować dało się jedynie ich mocą, czyli ilością emitowanego promieniowania świetlnego.

Przykład sufitu podwieszanego

Autor: sarae
Źródło: www.flickr.com

To, jakim sposobem dopasowane jest oświetlenie danego pomieszczenia ma bardzo duży wpływ nie tylko na stan oczu, ale także na ogólne samopoczucie ludzi, którzy w nim przebywają. Istotne jest zatem nie tylko odpowiednie rozplanowanie źródeł oświetlenia w poszczególnych punktach wnętrza. Tak samo ważne jest to, jaki typ lamp będzie zastosowany. Światło za zimne albo zbyt ciepłe jest męczące, może powodować różnorodne dolegliwości, bóle głowy, senność lub przeciwnie, wzmagać agresję.

Wiele osób szuka ciekawych danych na ten temat temat. Niezłym pomysłem będzie odwiedzić nasz serwis (https://ocieplaniepianapur.pl/nasze-uslugi/ocieplanie-poddaszy-katowice/). Naprawdę warto! Przekonasz się, że nie będziesz żałować!

Dobrym rozwiązaniem będzie użycie innego rodzaju lamp w pomieszczeniach przeznaczonych do pracowania i innego w miejscach, gdzie będzie się chciało wypoczywać i wyciszać.

Ciepłe światło, które będzie zbliżone do naturalnego do tej pory bardzo dobrze oddawały typowe żarówki. Zimna barwa światła była cechą charakterystyczną takich rodzajów światła, jak żarówki led albo świetlówki. Dzisiaj bardzo dużo rodzajów źródeł światła jest w stanie świecić światłem o barwie zbliżonej do naturalnej. Najnowocześniejsze lampy halogenowe doskonale będą oddawać temperaturę barwową widzialnego światła. Tak samo ważne jak rodzaj emitowanego światła będzie także zużycie prądu potrzebnego do wyprodukowania określonej ilości promieni świetlnych.

lampy ścienne

Autor: Danny Fowler
Źródło: http://www.flickr.com

Jak się okazuje najlepiej w tym względzie będą wypadać świetlówki LED, których oszczędność zaczyna być cechą wyróżniającą je wśród pozostałych źródeł światła. Najnowsze świetlówki LED zużywają wielokrotnie mniej energii, przerabiając ją prawie wyłącznie na promieniowanie świetlne, podczas gdy tradycyjne żarówki produkowały bardzo dużą ilość ciepła przy równoczesnym zużyciu zaledwie paru procent na produkcję światła.