Press "Enter" to skip to content

Sprzęty do dziecięcego pokoju oraz ich wpływ na kształtowanie właściwej postawy ciała oraz rozwoju osobowości

Nie ma znaczenia czy meblujesz klasę w przedszkolu, w szkole podstawowej czy pokój dla własnego dziecka. W każdym z tych przypadków dobór odpowiednich sprzętów jest równie ważny. Lekceważenie czegoś, co ma tak duży wpływ na wypracowywanie właściwych postaw ciała dziecka, może w niedalekiej przyszłości okazać się tragiczne w skutkach.

Najczęściej przez rodziców kupowane, modne oraz barwne krzesła (zobacz meble w stylu ludwika) dziecięce, są bardzo szkodliwe dla naszych dzieci. Sprawdź krzesło podkładki pod krzesło dziecięce. Rodzice nie uświadamiają sobie tego, iż już trzyletnie czy czteroletnie dziecko uczy się właściwej sylwetki ciała podczas chodzenia, zabawy oraz gdy siedzą. Nie powinniśmy mieć pretensji do starszego dziecka, iż garbi się w trakcie siedzenia, jeżeli w młodszym wieku nie zwracało się uwagi na jego postawę. Krzesła dla dzieci, także tych najmniejszych, powinny od pierwszego dnia pomagać wypracowywać prawidłowe postawy oraz wymuszać proste plecy podczas robienia czegoś na siedząco, bez znaczenia czy to jedzenia czy rysowania.

Zwykle jest tak, że kupujemy pociechom śliczne komplety: stolik oraz krzesła dziecięce, nie interesując się ich standardem, ani funkcjonalnością. Zwykle nabywamy za małe stoliki i krzesła dla dzieci z niewygodnym oparciem- dioralino.pl. Spora część tego typu krzesełek ma wyraźnie ukośne oparcie, a dziecko prawie nigdy się o nie nie opiera, przybierając sylwetkę pochyloną nad stolikiem. W ten sposób uczymy organizm naszego dziecka przybierania właśnie takiej postawy przy wykonywania czynności przy stoliku.

Dziecko stojące w oknie

Autor: Donnie Ray Jones
Źródło: http://www.flickr.com

Odpowiedni dobór nie zatrzymuje się na stoliku i krzesłach. Półki dla dzieci także są ważne. Popularne zrobiło się nabywanie w zamian za regały, skrzyń na kółkach. Rodzicom wydaje się, że dzięki temu zaoszczędzają czas, gdyż łatwiej jest im lub dzieciom sprzątnąć zabawki, poprzez ich zwykłe upchnięcie do pudła. Niewątpliwie czas się bez dyskusji oszczędza, ale dziecko nie rozwija w sobie mnóstwa, istotnych w późniejszym życiu cech charakteru. Przekonaj się półki dla dzieci. Nie zamykane oraz podzielone półki dla dzieci, potrzebują od naszego dziecka większego zaangażowania w porządkowaniu. Zachęca je do katalogowania zbliżonych tematycznie zabawek, żeby miały miejsce po sąsiedzku, uważnego doboru miejsca przechowywania zabawek, którymi bawi się częściej, aby były szybciej dostępne.

Choć te tematy mogą się wydawać trywialne, to mają ogromne znaczenie dla właściwego rozwoju dziecka. Nie zapominajmy, że nawet najdrobniejsza rzecz w otoczeniu naszego dziecka ma wpływ na jego rozwijanie się, kształtowanie postawy oraz na jego rozwijający się charakter.

Comments are closed.