Press "Enter" to skip to content

W jaki sposób prawidłowo oświetlić pokój dzienny

Nie ma w domu drugiego wnętrza, jakie nastręczałoby tak rozmaitego oświetlenia, jak pokój dzienny. Stosujemy tutaj wszelakie rodzaje lamp: lampy sufitowe, podłogowe i plafony oraz taśmy LED. Światło musi być tak zaprojektowane, ażeby niezależnie można było korzystać z przeróżnych źródeł światła. Pewne wyłączać, drugie włączać. Salonowe oświetlenie musi pełnić trzy funkcje: po pierwsze – dobrze oświetlać, a więc rozjaśniać całe pomieszczenie oraz precyzyjnie doświetlać pojedyncze rejony. Poza tym – dekorować, czyli budować atmosferę. Po trzecie podkreślać niektóre fragmenty wyposażenia, przykładowo oświetlać na dzieło malarskie.

Projektując oświetlenie pokoju dziennego musimy pamiętać o charakterze tego pomieszczenia a także pełnionych przez niego licznych funkcji. Pokój dzienny jest bowiem pomieszczeniem w domku, w jakim mieszkańcy spędzają większą część wolnego czasu – poznaj Softled. Służy on między m.in. do spotkań z familią, przyjaciółmi, czytania lektur, oglądania telewizji a także do wypoczynku. Stąd też oświetlenie salonu powinno być wielofunkcyjne i dostosowane do pełnionych w danej chwili roli. Koniecznie musimy też zapewnić możliwość regulacji ilości światła ogólnego.

led

Autor: Danny Joyner
Źródło: http://www.flickr.com

Poprawnie zaprojektowane oświetlenie, zaś przede wszystkim źródła światła dobrane pod potrzeby późniejszego użytkownika będą cieszyć w trakcie rodzinnej imprezy, oglądania telewizji czy w trakcie pracy.

Czy czujesz chęć na nowe równie ciekawe posty? Jeżeli tak, to pragniemy Cię poinstruować – naciśnij i sprawdź (https://elektryczne.eu/) tu dużo więcej.

Najlepiej zaprojektować wiele, na ile to możliwie, równomiernie rozmieszczonych źródeł blasku niedużej mocy. Taki układ pomoże uzyskać dużą intensywność światła w momencie kiedy jest potrzebne albo stonowane światło w czasie wieczornego relaksu.naciśnij tutaj apdmarket.pl apdmarket.plDla człowieczego oka najbardziej odpowiednie z możliwych typów oświetlenia jest takie, które daje subtelne, silnie zdekoncentrowane światło. Wypływa to z faktu, iż ograniczony jest współczynnik olśnienia – sprawdź taśmy led. Olśnienie jest to pewien przebieg procesu spostrzegania, przy którym zachodzi wrażenie dyskomfortu czy obniżenie zdolności rozpoznawania rzeczy albo jedno i drugie, na skutek niewłaściwego rozkładu luminancji lub niewłaściwego zakresu luminancji czy zbytnich kontrastów w przestrzeni.

W praktyce wygląda to tak, że im źródło światła jest bardziej widzialne oraz im większa moc tego źródła, tym większe będzie ryzyko olśnienia. Negatywem tego rozwiązania jest duża strata mocy, uzależniona od kolorów sufitu. Ażeby zaoszczędzić na energii warto zdecydować się na oprawy LED.

Comments are closed.