Press "Enter" to skip to content

Co mieć na uwadze w czasie wykonywania projektu nowoczesnego oświetlenia w mieszkaniu czy domu

Jednym z najważniejszych elementów w wyposażeniu naszych domów, chociaż nadal przez wielu mało docenianych, jest dobre oświetlenie. Wielu ludzi nie zawraca sobie głowy jego projektowaniem, tylko wieszają wieszając przypadkowe lampy w pomieszczeniach, a tak naprawdę porządne oświetlenie wymaga odpowiedniego zaplanowania.

Należy mieć przy tym na uwadze kilka istotnych drobiazgów typu kinkiety czy rolety (), bo każde miejsce w domu będzie co innego potrzebować, i od rodzaju wykonywanych tam czynności należy dobierać źródła światła. Pomieszczeniem, w jakim domownicy spędzają największą ilość czasu jest salon, i tam trzeba zamontować najsilniejsze lampy. W salonie doskonale sprawdzają się źródła światła z kilkoma żarówkami i regulacją natężenia. Jeśli będzie chodzić o stylistykę, to wybór jest tu bardzo duży, wiele osób kupuje lampy klasyczne, inni będą z kolei woleć nowoczesne modele, z elementami ze stali lub szkła. W salonach bardzo dobrze będą się sprawdzać również lampy stojące, które stanowią uzupełniające źródło światła, przydatne na przykład przy oglądaniu telewizora albo wieczornym relaksie.

Kolekcja Sheep marki Nowodvorski Lighting

Autor: Nowodvorski Lighting
Źródło: Nowodvorski Lighting

Dwa odrębne źródła światła bardzo się też przydają w kuchniach i łazienkach. W tych pomieszczeniach przeważnie główną lampę mocuje się u sufitu, choć nie ma potrzeby, żeby miała ona taką moc jak w salonie. W łazience dodatkowe źródło światła instaluje się przy lustrze, tak aby było w miarę jasno przy umywalce. Z kolei w kuchniach coraz częściej stosowane jest punktowe oświetlenie blatu roboczego, przydające się w czasie przyrządzania posiłków. Projektując oświetlenie w domu nie można także zapominać o pokoju dla dzieci, w nim niewielka, dyskretna lampka nocna dla dzieci to podstawowe wyposażenie.

Podczas wybierania lamp powinno się także zwrócić uwagę na rodzaj używanych żarówek. Oświetlenie nowoczesne to nie tylko wybranie miejsc, gdzie będą umieszczone lampy, lecz także technologii, jaką użyto w żarówkach.

Jeśli życzysz sobie przeczytać większą porcję informacji na analizowany tutaj temat, to szczerze zalecamy ten artykuł (https://kdkprojektowanie.pl/oferta/projektowanie-dla-klientow-indywidualnych/projektowanie-gabinetu/) – kliknij i zobacz, czy przykuła Twój wzrok.

Odpowiednio wybrane zapewnią nie tylko odpowiednią ilość światła wewnątrz pomieszczeń, ale dodatkowo przyniosą niemałe oszczędności w czasie użytkowania.